ŚWINOUJŚCIE

Najpiękniejsza i najczystsza plaża nad Bałtykiem, bogata infrastruktura turystyczna, leczniczy mikroklimat. Świnoujście to miejsce wymarzone na wypoczynek dla całej rodziny, relaks, regenerację zdrowia, a także aktywny wypoczynek i uprawianie sportów nie tylko wodnych. Zwolennicy wycieczek rowerowych mają do dyspozycji szlaki rowerowe przygotowane do ruchu wg. europejskich standardów turystycznych oraz szlaki piesze.

Stąd również można się wybrać promem na wycieczkę do Danii i Szwecji lub liczne statkiem wycieczkowym do miejscowości wczasowych położonych po niemieckiej stronie wyspy takich jak: Ahlbeck, Heringsdorf, Bansin, Zinnowitz.

ATRAKCJE:

Plaża w Świnoujściu – szeroka, piaszczysta, piękna plaża, która otrzymała  najwięcej, bo aż 5 gwiazdek pod względem bezpieczeństwa na zachodniopomorskich kąpieliskach.
Uzdrowisko, które specjalizuję się w leczeniu schorzeń: kardiologicznych, narządów ruchu, endokrynologicznych, pulmonologicznych, reumatologicznych, laryngologicznych, dermatologicznych jak i rehabilitacją po mastektomii, wczesną rehabilitacją kardiologiczną, leczeniem otyłości. Wykonywane jest również ponad 40 rodzajów zabiegów z zakresu hydroterapii, światłolecznictwa, elektrolecznictwa, kinezyterapii.
Park Zdrojowy – zabytkowy park na wschodnim skraju wyspy Uznam  (w kwartale pomiędzy ulicami: Sikorskiego, Bolesława Krzywoustego, Sienkiewicza, Kapitańska, Jachtowa, Mieszka I), krajobrazowy, o powierzchni 58 ha, utworzony w 4. ćwierćwieczu XVIII, znacznie powiększony w 1. połowie XIX.
Kręgielnia – Wieczorem lub w mniej pogodne dni można pobawić się i zrelaksować w miejscowej nowo otwartej kręgielni. Kręgle wymagają skupienia , precyzji ale także wysiłku fizycznego. Lokal dysponuje więc także miejscem gdzie zaspokoimy pragnienie. Sercem tego wszystkiego jest jednak pierwsza i jedyna w mieście sznurkowa kręgielnia.
Molo w Międzyzdrojach – pomost o długości 395 m wychodzący w głąb Morza Bałtyckiego z plaży w Międzyzdrojach,  ma także status przystani morskiej. Molo  ma konstrukcję żelbetową,  wychodzi w głąb Zatoki Pomorskiej w kierunku północno-zachodnim z plaży na wyspie Wolin. Mieści się ono przy amfiteatrze w środkowej części międzyzdrojskiej plaży. Przy wejściu na molo znajdują się dwie charakterystyczne białe wieże.
Festiwal Wikingów w Wolinie – każdego roku, w pierwszy weekend sierpnia, odbywa się zjazd Wikingów, Słowian  i Celtów. W tym czasie odbywają się również imprezy związane z festiwalem takie jak: pokaz walk, pokaz rzemiosła z tamtych czasów, można zakupić pamiątki, potańczyć  i dobrze zjeść.
Cesarskie łaźnie na wyspie UznamTuż za przejściem granicznym w Świnoujściu, wzdłuż morskiego brzegu ciągną się Uzdrowiska Kaiserbäder , czyli Cesarskie Łaźnie. Kilometrami można spacerować po nadmorskich promenadach, pływać w basenach z podgrzewaną wodą, wybrać się na rejs lub pojeździć na rowerze.
Aquapark – niewielki, kameralny leżący na granicy Ahlbeck i Heringsdorf (Lindenstrasse 60 więcej informacji w J. polskim na stronie: http://ostseetherme-usedom.de
Termy Bałtyckie – w miejscowości Ahlbeck 2 km od granicy można korzystać z kąpieli w ciepłej morskiej wodzie w tzw. Termach Bałtyckich (Ostseethermen).
Wodolotem do Szczecina – Szczecin ma nową, reaktywowaną po latach atrakcję turystyczną – regularne połączenie drogą wodną ze Świnoujściem. Podróż trwa trochę ponad godzinę. Jednostka może zabrać na pokład 120 osób. Porusza się z prędkością ok. 70 km na godzinę, ma 35 m długości i prawie 10 m szerokości. Napędzana jest dwoma silnikami o mocy 1200 kM każdy i wyposażona m.in. w radar, system nawigacji satelitarnej GPS a także elektroniczną mapę.

CO WARTO ZOBACZYĆ:
Latarnia Morska z 1858 rokujedna z największych atrakcji turystycznych tego typu na polskim wybrzeżu. Wysoka na 68 metrów, licząca ponad 300 krętych schodów jest najwyższą latarnią nie tylko naszego wybrzeża, ale również najwyższą na Bałtyku oraz jedną z najwyższych na świecie.
Stawa „Młyny” – znak nawigacyjny w kształcie wiatraka – najbardziej rozpoznawany symbol Świnoujścia, który również znajduje się w oficjalnym logo miasta Świnoujście. „Wiatrak” usytuowany jest na końcu kamiennego Falochronu Zachodniego (o długości ok. 350 m), wybudowanego w latach 1818-1923.
Muzeum Rybołówstwa Morskiego – ma swoją siedzibę w budynku byłego Ratusza Miejskiego. Budynek ten jest najstarszym budynkiem w mieście – wybudowanym na przełomie lat 1805/1806
Fort Gerharda potocznie zwany Fortem WSCHODNIM jest jednym z najlepiej zachowanych XIX-to wiecznych fortów nadbrzeżnych w naszej części Europy. Wybudowany przez pruskich fortyfikatorów był jednym z czterech podstawowych dzieł obronnych składających się na Twierdzę Morską Świnoujście
Fort Anioła – wybudowany w latach 1845-1858, za czasów panowania króla pruskiego Frederyka Wilhelma IV jako punkt artyleryjsko – obserwacyjny stanowiący wówczas jeden z czterech fortów obronnych Twierdzy Świnoujście
XVIII wieczny Kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla, wzniesiony jest na miejscu gotyckiej świątyni. We wnętrzu kościoła znajdują się między innymi: zabytkowe organy, ciekawe witraże oraz zabytkowy drewniany model statku.
Kościół Matki Boskiej „Stella Maris”  zwany kościołem Gwiazdy Morza, to mały i niezwykle urokliwy  kościółek z końca XIX w.,  wybudowany w stylu neogotyckim, z krzyżowym wiązaniem cegieł. Na szczególną uwagę zasługują witraże o dużej wartości artystycznej oraz mozaika umieszczona nad drzwiami wejściowymi
Wieża po byłym kościele protestanckim pod wezwaniem księdza Marcina Lutra – punkt widokowy.  – jest to pozostałość po protestanckim, utrzymanym w neogotyckim stylu Kościele ewangelickim pod wezwaniem księdza Marcina Lutra, wzniesionym w latach 1903 – 1906, według projektu Fritza Gottlieba.
Ryglowe chaty kryte strzechą z końca XVIII wieku, położone na wyspie Karsibór – jednej z trzech, zamieszkałych wysp Świnoujścia, na której znajduje się osada, nosząca tę samą nazwę co wyspa – Karsibór.
Zabytkowy kościół gotycki z XV wiekuwe wschodniej części wyspy Karsibór. Zbudowany w XV wieku, z wieżą dobudowaną w XVIII. We wnętrzu możemy zobaczyć zabytkowy XV wieczny ołtarz (częściowo zrekonstruowany, po kradzieży dokonanej w latach 90-tych) i ambonę z XVIII.
Rezerwat ptaków „Karsiborska Kępa”rezerwat Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków na wyspie Karsibór to lęgowisko ponad 140 gatunków rzadkich ptaków, w tym  ptaków siewkowatych i jedno z trzech najcenniejszych obszarów występowania wodniczki.
Rezerwat Żubrów w Międzyzdrojach – zagroda pokazowa żubrów zajmuje powierzchnię 28 ha. Oddalona jest od centrum Międzyzdrojów o około 1,3 km (30 minut pieszej wycieczki).